Головне меню

Як не стати жертвою корупції

Корисні поради державним службовцям та посадовим особам місцевого самоврядування
(підготовлені Мельником Ю.В. – начальником відділу взаємодії з правоохоронними органами
та оборонної роботи апарату облдержадміністрації)


І. Протидія корупції в повсякденній роботі
Корупції можна запобігти, якщо кожен відчуватиме відповідальність за свою організацію і всі прагнутимуть до вільного від корупції органу управління, як до спільної мети. Це означає, що кожен в рамках своїх можливостей піклується про те, щоб сторонні не могли впливати на прийняття рішень.
Ви не станете жертвою корупції, якщо в своїй повсякденній роботі на посаді державного службовця або посадової особи місцевого самоврядування будете дотримуватись таких елементарних правил поведінки:
·    Одразу ж відхиляйте спроби корупційного впливу і невідкладно інформуйте відповідальну особу та Вашого керівника.
·    При зовнішніх контактах, наприклад, при виконанні контрольної діяльності, Ви маєте з самого початку встановити чіткі стосунки і відхиляти будь-які спроби втягнення Вас у корупційні оборудки. Не повинно виникати враження, що Ви приймаєте «незначні подарунки». Не соромтесь відмовитись від подарунку або відіслати його назад. Попросіть з розумінням поставитись до діючих відносно Вас правил.
·    Якщо Ви працюєте в галузі управління, пов’язаній з наданням державних замовлень, Ви маєте бути особливо чутливі до намагань сторонніх вплинути на Ваші рішення. В цих галузях зустрічається найбільше випадків корупції.
·    Якщо сторонні попросили Вас про сумнівну послугу, одразу ж інформуйте про це Вашого керівника та відповідальну особу за протидію корупції. Це допомагає, по-перше, самому уникнути підозри в корупції, а по-друге, вжити правових заходів проти відповідної особи. Якщо Ви самі відмовитесь від сумнівної пропозиції, але не повідомите про це, то Ваш опонент спробує звернутись до Вашого колеги. Захистіть також і Ваших колег від намагань сторонніх осіб корумпувати їх. Всі працівники (керівники та співробітники) мають працювати в одному напрямку.
·    Якщо Ви знаєте, що хтось хоче попросити Вас про незаконну послугу, візьміть з собою колегу, як свідка.
·    Інколи Вам доводиться проводити бесіду, під час якої Ви відчуваєте, що Вам можуть зробити сумнівну пропозицію, від якої Вам нелегко буде відмовитись. В таких випадках часто не допомагає і чітка відмова. Тоді Вам слід не залишатися наодинці із співбесідником, а попросити когось із колег бути свідком розмови. Поговоріть з ним і попросіть, щоб і він своєю поведінкою чітко давав зрозуміти неприйняття спроб корупційного впливу.
·    Стиль Вашої роботи має бути прозорим та зрозумілим для кожного. Оскільки Ви, як правило, колись залишите це місце (отримаєте нове завдання, будете переведені на нове місце роботи) або будете тимчасово відсутні (через хворобу або відпустку), Ваша робота має бути настільки прозорою, щоб Ваш наступник або заступник у будь-який час міг її продовжити.
·    «Додаткової документації» слід уникати, щоб виключити будь-яке враження нечесності. Підручні документи слід вести лише якщо це необхідно для виконання роботи.
·    Чітко розмежуйте службові обов’язки та приватне життя. Перевірте, чи не призводять Ваші приватні інтереси до конфлікту з Вашими службовими обов’язками.
·    Майте на увазі, що спроби корупції часто розпочинаються з того, що сторонні намагаються розширити службові контакти на приватну сферу. Як відомо, дуже важко відмовити у «послузі», якщо у приватній сфері чудово розумієшся з людиною, а також сам отримуєш певні послуги та переваги (квитки на концерт, запрошення на дорогу вечерю та ін.). Тому при приватних стосунках Ви маєте з самого початку чітко визначити, що повинні розмежувати службу та приватне життя, щоб на Вас не пала підозра користування неприпустимими послугами. Таке чітке розмежування між приватними інтересами та службовими завданнями Ви маєте проводити під час усієї службової діяльності. Ваша організація та кожен громадянин мають право на Вашу чесну, ділову позапартійну поведінку. Тому Вам слід перевіряти кожного разу, чи не заважають Ваші приватні інтереси або інтереси Ваших родичів або, наприклад, організацій, яким Ви зобов’язані, Вашим професійним обов’язкам. Уникайте кожного небажаного враження щодо Вашої упередженості. Потурбуйтеся про те, щоб ні у кого не виникало сумнівів щодо Вас.
·     Якщо Ви бачите, що виконання якогось конкретного завдання стикається з Вашими приватними інтересами або інтересами сторонніх осіб, відносно яких Ви відчуваєте себе зобов’язаним, одразу ж повідомте про це свого керівника, щоб він міг відповідно відреагувати, наприклад, звільнити Вас від виконання якогось конкретного завдання.
·     Незалежно від того, рано чи пізно це зашкодить Вашому авторитету та авторитету держаної служби, якщо у конфліктному випадку Ви віддасте перевагу приватним інтересам. Особливо якщо Ви займаєте впливову посаду.
Обов’язок кожного – зробити свій внесок щодо викриття злочинів і захистити власну організацію від корупційних діянь. Одна «погана вівця» псує все стадо, тому не беріть участі в спробах приховати корупцію. У кожному державному органі є відповідальний за запобігання корупції працівник. Не вагайтеся поспілкуватися з ним, якщо Ви маєте конкретні підозри в корумпованості колег. Ваш співбесідник збереже це в таємниці і прийме рішення щодо необхідних заходів. Але важливо висловлювати підозру, лише якщо вона обгрунтована. Не можна зводити наклеп на колег без відповідних конкретних підстав та доказів.   
ІІ. Дії у випадку складання (спроби складання) протоколу про корупцію
Якщо до Вас завітав працівник правоохоронного органу та повідомив Вам про те, що у Ваших діях він вбачає ознаки корупційного діяння, дійте наступним чином:
·    Негайно поінформуйте свого безпосереднього керівника про візит до Вас працівника правоохоронного органу.
·    Зберігайте спокій та впевненість у Вашій бездоганності.  
·    У ввічливій формі попросіть у нього пред’явити посвідчення, яке засвідчує його особу як працівника правоохоронного органу, який у відповідності з Законом України «Про засади запобігання та протидії корупції» має право на складання протоколу про скоєння корупційного діяння.
·    У випадку виникнення сумнівів щодо повноважень працівника правоохоронного органу, у ввічливій формі попросіть у нього повідомити номер телефону його безпосереднього керівника та з’ясуйте за вказаним номером, чи має право вказаний працівник повноваження на складання протоколу про корупцію.
·    Якщо Ви отримаєте підтвердження повноважень працівника, який завітав до Вас, перед початком складання протоколу з’ясуйте у нього таку інформацію, шляхом постановки наступних питань:
- які Ваші дії вказаний працівник вважає такими, які підпадають під ознаки корупційних діянь або інших правопорушень, пов’язаних з корупцією?
- чим, на його думку, може бути доведена Ваша вина та умисел на скоєння корупційного діяння чи іншого правопорушення, пов’язаного з корупцією?
- чи володіє він інформацією про те, що Ви скоїли такі діяння з корисливих  мотивів; чи була в Ваших діях мета отримання неправомірної вигоди?
- якщо він вважає, що мета неправомірної вигоди була, то чи може він повідомити Вам, про яку саме вигоду йде мова?
Майте на увазі, що відсутність умислу, вини та корисливого мотиву означає  відсутність в Ваших діях корупції.
·    Якщо працівник правоохоронного органу все ж таки наполягає на складанні протоколу про скоєння Вами корупційного діяння чи іншого правопорушення, пов’язаного з корупцією, не хвилюйтесь та зберігаючи спокій, надайте йому всю необхідну для складання протоколу інформацію.
Майте на увазі, що складання протоколу не є фактом, який підтверджує Вашу корумпованість.
·    Після складання протоколу обов’язково уважно прочитайте його та перевірте відповідність інформації, яка внесена до нього (посада та інші дані), та опис Ваших діянь, які визначаються як корупція.
Ні в якому разі не йдіть на поталу працівника правоохоронного органу, який буде намагатися продиктувати Вам текст, який необхідно вписати в протокол в якості Вашого пояснення, на кшталт: «Вину свою визнаю, прошу суд мене суворо не карати» або «Даю згоду розглянути протокол в суді без моєї участі». Це позбавляє Вас права захищати та відстоювати свої права та інтереси.
Якщо Ви не згідні з описом Ваших дій, які ставляться Вам  у вину як корупція, обов’язково вкажіть це у Вашому поясненні, зробивши запис приблизно такого змісту: «Умислу на скоєння корупційного правопорушення не мав, мети одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб не переслідував  та такої вигоди не отримував».
 Ви повинні знати, що у випадку складання на Вас протоколу про скоєння корупційного правопорушення, Ваш керівник зобов’язаний прийняти рішення щодо відсторонення Вас від виконання повноважень на посаді (у випадку порушення кримінальної справи – обов’язково та негайно).
Ваше відсторонення від посади буде тривати аж до моменту винесення вироку (набуття законної сили постанови суду щодо визнання Вас винними у скоєнні корупційного правопорушення).
·    Обов’язково прийміть участь у розгляді складеного на Вас протоколу в суді особисто, або з залученням адвоката захищайте свою честь та гідність.
·    П а м я т а й т е, що Ви маєте право подати апеляційну скаргу до Апеляційного суду та касаційну скаргу (по кримінальних справах) до Верховного Суду України на вироки (постанови) судів нищих інстанцій.
Майте на увазі, що для цього у Вас є десять діб (без врахування вихідних та святкових днів).
·    Якщо апеляційний суд по кримінальні справі, яка порушена проти Вас, залишив вирок суду першої інстанції у силі, Ви маєте право звернутись до Вищого спеціалізованого суду з розгляду кримінальних справ.
На жаль, постанови апеляційного суду по адміністративним справам, є остаточними, та оскарженню не підлягають. Однак, і у цьому випадку не опускайте рук.
·    Якщо Ви впевнені у своїй невинуватості, обов’язково зверніться до відповідного прокурора з проханням подати протест на рішення суду, з яким Ви не погоджуєтесь.
Пам’ятайте, що шляхом подання апеляційної чи касаційної скарги до відповідних судів, зверненням до органів прокуратури з проханням винести протест на рішення судів, Ви захищаєте не тільки своє право на зайняття посади державного службовця чи посадової особи місцевого самоврядування, а й свою честь, а також честь  та авторитет влади, представником якої Ви є.
Державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування зобов’язані знати, що у випадку набуття законної сили постанови суду про притягнення їх до адміністративної відповідальності за скоєння корупційного діяння, вони підлягають звільненню з відповідних посад у триденний термін.
При цьому у керівництва установи, в якій Ви працювали, після внесення змін до Кодексу Законів України про працю», що передбачено прикінцевими положеннями Закону «Про засади запобігання і протидії корупції», будуть підстави для внесення до Вашої трудової книжки при звільненні запису про звільнення Вас за скоєння корупційного правопорушення.
Не забувайте, з авторитету кожного державного службовця та посадової особи місцевого самоврядування складається авторитет влади загалом.
Відомості про притягнення Вас до відповідальності за вчинення корупційних правопорушень у триденний строк з дня набрання відповідним рішенням суду законної сили подаються до Міністерства юстиції України для внесення до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення.
Наявність Вашого прізвища у цьому реєстрі позбавляє Вас найменшої можливості будь-коли в подальшому повернутись на державну службу та на службу в установи, при прийомі на роботу у які передбачається проведення спеціальної перевірки.